Inne

Badanie RTG u psa – informacje, porady i zalecenia

Złamania kości, urazy kończyn i inne sytuacje mogą stać się powodem zlecenia przez weterynarza, wykonania badania RTG. Nie jest to trudne, gdyż rtg zwierząt wykonywane jest dzisiaj niemalże przez każdy gabinet weterynaryjny. Badanie to jest bezpieczne dla zdrowia zwierząt, dlatego właściciele nie muszą obawiać się o życie i stan swoich pupili. Kiedy takie badanie jest niezbędne? Zawsze wtedy, gdy weterynarz ma podejrzenie o uszkodzenie kości lub innych narządów i części ciała psa. Stąd też w razie zaleceń o wykonaniu badania nie warto ich lekceważyć. Najważniejsze jest bowiem dobro pupila.

Kiedy należy wykonać rtg zwierząt?

Badanie RTG u psów wykonywane jest zawsze w celu postawienia właściwej diagnozy w zakresie urazów i stanu zdrowia zwierzęcia. Sytuacja, która powinna skłonić właściciela do odwiedzenia weterynarza z psem i wykonanie mu badania RTG to przede wszystkim dziwne i nietypowe zachowanie pupila lub wyraźny i zauważalny brak chęci do poruszania się. Lekarz może zlecić także wykonanie takiego badania w przypadku podejrzeń różnych schorzeń. Badanie rtg zwierząt wykonuje się najczęściej w przypadku urazów kości, ale także schorzeń innych narządów.

Jakie narządy można obejrzeć na zdjęciach rtg zwierząt?

Tak samo jak u ludzi tak też w przypadku psów możliwe jest wykonanie badania rentgenowskiego wielu narządów i części ciała. Przede wszystkim jest to kręgosłup, narządy ruchu, a także jama brzuszna i klatka piersiowa. Podczas wykonywania RTG jamy brzusznej weterynarz może dokładnie obejrzeć układ moczowy, a także inne narządy co pozwala mu wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie rtg zwierząt wykonywane jest szybko i bezboleśnie.

Badanie rtg zwierząt wykonasz u weterynariaradosc.com.pl