Inne

Czy trudno hoduje się drzewka bonsai?

Moda na miniaturowe drzewka od wielu lat nie ustaje. Wiele osób decyduje się na zakup własnego drzewka bonsai chcąc je pielęgnować samodzielnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagająca jest to roślina i jak wiele czasu należy jej poświęcić, aby móc się pochwalić naprawdę pięknym egzemplarzem. Małe drzewka, które kupuje się w szkółkach lub centrach ogrodniczych to efekt wielu godzin poświęconych przez osoby, które o drzewkach bonsai wiedzą wszystko. Nie oznacza to oczywiście, że ogrodnik amator nie poradzi sobie z bonsai, jednak powinien brać to pod uwagę.

Jak dbać o drzewka bonsai?

Osoby, które chcą zająć się profesjonalną hodowlą bonsai mogą skorzystać z kursu lub zapoznać się z literaturą fachową. Obecnie istnieje też możliwość korzystania z kursów online, które bardzo dokładnie wskazują, jak dbać o drzewka bonsai:

  • trzeba je bardzo regularnie przycinać w odpowiedni sposób,
  • należy je formować, aby nadać odpowiedni kształt,
  • drzewko wymaga też umiejętnego podlewania.

Rezultaty, które cieszą

Pomimo tego, że drzewko bonsai wymaga niekiedy godzin pracy, można czuć satysfakcję jeżeli uda się wyhodować naprawdę piękny okaz. Zakup własnego egzemplarza nie musi być bardzo kosztowny, ponieważ już za kilkadziesiąt złotych można się stać właścicielem bonsai. Lepiej jednak unikać drzewek z supermarketów i dużych centrów ogrodniczych, ponieważ w takich miejscach nikt nie umie o nie odpowiednio zadbać. Lepszym rozwiązaniem są szkółki roślin, w których profesjonaliści zajmują się hodowlą i sprzedają klientom swoich podopiecznych.