Od lat stwierdza się coraz więcej przypadków otyłości u dzieci i młodzieży. Jest to bardzo niebezpieczna tendencja, ponieważ nadmiarowe kilogramy mogą prowadzić do poważnych chorób i schorzeń, zagrażających nawet życiu. Jak pomóc młodemu człowiekowi zwalczyć otyłość?
Skąd bierze się otyłość u najmłodszych?
Rodzice często nie dostrzegają pierwszych symptomów problemu i cieszą się, że ich dziecko chętnie je i prosi o dokładkę. Wspierani są przy tym przez babcie i dziadków, którzy częstują maluchy słodkościami. Z czasem, problem robi się jednak poważny i zaczynają dostrzegać swoje błędy. Najczęściej spotkane to brak regularności spożywanych posiłków, podawanie dziecku przetworzonego jedzenia i fas foodów oraz słodyczy. Dzieci chętnie piją też słodkie napoje i jedzą słodzone jogurty oraz przekąski, które bardzo szybko budują u nich masę. Pomijając kwestię dodatkowych kilogramów, które utrudniają dziecku ruch i zabawę, takie składniki nie są dla niego odżywcze, a jedynie dostarczają masy cukru i niezdrowego tłuszczu.
Jak wygląda leczenie otyłości u dzieci?
Na szczęście otyłość u dziecka można zwalczyć. Bardzo ważna jest szybka reakcja. Poza tym, proces ten powinna przejść cała rodzina, nawet jeśli jej pozostali członkowie nie mają problemów z nadwagą. Dziecko musi widzieć, że cała rodzina odżywia się w taki sposób, że zjada posiłki regularnie i chętnie uprawia sport. Dla malucha przykład idzie zawsze z góry i na pewno nie będzie wcinał marchewki, kiedy jego rodzice przed telewizorem zjadają paczkę chipsów. Leczenie otyłości to bardzo złożona sprawa. Dziecko może czuć się pokrzywdzone, ponieważ wcześniej mogło pozwolić sobie na wszystko, a teraz jest pilnowane i nie wolno mu jadać przekąsek pomiędzy posiłkami. Najważniejsze jest, aby je w tym dobrze wspierać i motywować. Leczenie otyłości można również rozpocząć od wizyty w gabinecie dietetyka. Rodzicom często wydaje się bowiem, że podają dziecku posiłki zdrowe i lekkie, a w rzeczywistości jest inaczej.