W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest trzymanie zwierząt domowych różnych gatunków. Często są to psy lub koty, ale coraz częściej także zwierzęta trzymane w klatkach, takie jak gryzonie. Przeciętny gabinet weterynaryjny często odwiedzany jest także przez bardziej egzotyczne gatunki trzymane przez pasjonatów zwierząt. Niestety trzymanie pupili to nie tylko przyjemność, ale także liczne obowiązki, w tym te, które dotyczą zadbania o odpowiedni stan zdrowia zwierząt. Nie każdy posiadacz zwierząt domowych i hodowlanych zdaje sobie sprawę, jak często powinien meldować się w gabinecie weterynaryjnym, a niekiedy jest to kluczowe, aby uratować zdrowie lub nawet życie zwierzęcia.
Gabinet weterynaryjny – jak częste wizyty są niezbędne?
Do gabinetu weterynaryjnego należy zgłosić się już na początku, gdy nabywa się zwierze. Wtedy, w zależności od gatunku weterynarz zaordynuje i zaplanuje plan szczepień. Wynikają one z ogólnych standardów wynikających z kalendarza szczepień dla danego gatunku, a gdy jest to gatunek egzotyczny, będą dobrane indywidualnie. Na początku trzeba odwiedzić weterynarza nawet kilka razy, a w przypadku niektórych zwierząt kilkanaście razy. Nie należy jednak z tym zwlekać, gdyż jest to kluczowe dla bezpieczeństwa nie tylko zwierząt, ale także przebywających z nimi ludzi.
Co robić w przypadku choroby zwierzęcia?
Jeśli właściciel zauważy niepokojące objawy u swojego pupila, powinien jak najszybciej udać się do weterynarza. Niestety zasada, że im szybciej podejmie się leczenie, dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. W przypadku niektórych chorób, takich jak choroby zakaźne przenoszone przez kleszcze błyskawiczne podjęcie leczenia jest kluczowe do tego, aby było ono skuteczne. Do przychodni należy udać się w pierwszym momencie, gdy tylko zobaczy się niepokojące objawy u swojego pupila, a weterynarz najwyżej dokona jedynie profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia, ale jednocześnie wykluczy potencjalne, poważne problemy. W wielu chorobach leczenie należy zacząć w ciągu jednej doby od wystąpienia pierwszych symptomów.