Inne

Jakie są najpopularniejsze rodzaje szkła bezpiecznego?

Termin szkło bezpieczne tak naprawdę odnosi się do dość szerokiego zakresu szyb, które zostały zmodyfikowane specjalnie z myślą o zapobiegnięciu powstawania ostrych fragmentów po ich stłuczeniu. Aby móc skutecznie dobrać optymalny materiał do swojej konstrukcji lub budowy, a także lepiej poznać ogólną zasadę funkcjonowania tego fascynującego tworzywa, warto jest przyjrzeć się każdemu z nich i dokładnie je przeanalizować.

Szkło bezpieczne hartowane a szkło laminowane

Zasada, na której opiera się szkło bezpieczne hartowane jest bardzo prosta – jest ono po prostu znacznie twardsze i bardziej wytrzymałe niż jego tradycyjny odpowiednik. Dzięki zmodyfikowanej strukturze, jego powierzchnia wymaga o wiele większego nakładu siły, aby ulec skruszeniu. Szkło laminowane, znane także jako szkło klejone bądź szkło wielowarstwowe, nie jest aż tak odporne na uszkodzenia, lecz nawet jeśli dojdzie do jego pęknięcia, wszystkie odłamki pozostają na miejscu, przytrzymane specjalną folią lub warstwą żywicy, spajającej z sobą dwie szybki.

Szkło bezpieczne wielowarstwowe wzmocnione drucikiem

Aby mieć pewność, że zakupiona szyba nie będzie stanowić nawet najmniejszego zagrożenia, warto jest zainwestować w wyspecjalizowane rozwiązanie, które z pewnością okażą się w pełni niezawodne. Jedną taką opcją jest szkło bezpieczne wzmocnione specjalnym drutem, który podnosi jego odporność mechaniczną, zapobiegając jednocześnie rozsypywaniu się odłamków, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szyb klejonych. Posiada ono jednak pojedynczą wadę – drucik ten może być częściowo widoczny, dlatego stosuje się go raczej w towarzystwie szkieł barwionych.