Nie każdy posiada nos, który lubi. Dużo jest osób, które nie są w stanie nawet spojrzeć na siebie w lustrze albo po prostu takich, które chętnie coś by w sobie zmieniły. Oczywiście plastyka nosa jest nie tylko dla osób chcących poprawić estetykę swojego wyglądu, ale również dla tych, których ulegli wypadkom lub dla tych, którym operacja pozwoli, na przykład, normalnie oddychać.
Na czym polega operacja?
Plastyka nosa wiąże się z piłowaniem lub ucinaniem chrząstek i kości nasady. W przypadku nosa może chodzić o zlikwidowaniu garbu, powiększanie lub zmniejszenie długości jego nasady, zaokrąglenie lub po prostu skrócenie czubka nosa, lub zwiększenie drożności poprzez operacje związane z przegrodami nosowymi. Na ogół celem każdej plastyki nosa jest zharmonizowanie jego wyglądu względem twarzy tak, aby przestał rzucać się w oczy.
Plastyka nosa – co się dzieje po operacji
Bezpośrednio po zabiegu na nos zakładany jest usztywniający opatrunek z tworzywa sztucznego. Wokół nosa, pod oczami i w okolicach mogą pojawić się mocne zasinienia i krwiaki, które z czasem powinny się w całości wchłonąć. Przez około 48h po operacji może występować krwawienie, które tamuje się przy pomocy tamponów. Jeżeli obrzęki, zasinienia i krwawienie niepokojącą się przedłużają, a temperatura ciała wzrasta do 38 stopni, to należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia lub podjęcia innych działań umożliwiających uratowanie sytuacji. Po około 7 dniach od wykonania zabiegu zdejmowany jest opatrunek i szwy, po tym czasie można nakładać już lekki makijaż. Wcześniej nie należy tego robić.