Inne

Liczne zastosowania skanowania 3D

Trójwymiarowe skanowanie stało się popularne wiele lat temu, a komputery i kamery czy skanery umożliwiające przeprowadzenie skutecznego skanowania dowolnego obiektu czy człowieka mają już wiele lat na karku. Skanowanie przestrzenne można było zaobserwować na każdym kroku chociażby przy projektowaniu gier wideo – w wirtualnej rzeczywistości i grafice komputerowej często niezbędne jest odwzorowanie realnych przedmiotów lub osób, wraz z ich indywidualnymi niuansami i cechami rozpoznawczymi.

Kiedy skanowanie 3D jest przydatne?

Właśnie wtedy skanowanie 3d sprawdza się idealnie, a kamery wykorzystywane podczas takich sesji z udziałem aktorów czy profesjonalnych sportowców, przebijają dzisiaj technologicznie wiele innych produktów na rynku. Wszystko po to, aby sesja z udziałem skanerów była w miarę możliwości jak najszybciej przeprowadzona – dla pełnego efektu ważnym jest, aby model przez jakiś czas stał nieruchomo i nowoczesne skanowanie 3d radzi sobie z tym problemem właśnie poprzez zastosowanie pełnego planu zdjęciowego w technologii 360 stopni, gdzie modelowany obiekt lub człowiek jest nieustannie skanowany, nawet podczas ruchu, i odwzorowywany w komputerze.

Nieograniczone możliwości oprogramowania?

Dalej to już zaawansowane oprogramowanie komputerowe sprawia, że skanowanie 3d daje praktycznie nieograniczone możliwości zarówno w bezpośrednim przeniesieniu modelu do cyfrowej rzeczywistości, ale także do jego dowolnego modyfikowana. Przykładem najbardziej oczywistym może być skanowanie twarzy człowieka w celu sprawdzenia, jak będą w rzeczywistości prezentowały się niektóre sugerowane zmiany chirurgii plastycznej albo makijaż permanentny czy charakteryzacja – jak w przypadku aktorów i odtwórców bohaterów w grach komputerowych.