Pod pojęciem sprzętu budowlanego kryje się wiele maszyn i urządzeń do wykonywania różnego zakresu prac budowlanych. Najczęściej główni wykonawcy nie dysponują całym parkiem maszynowym ani pracownikami wszystkich specjalności. Z tego powodu wynajmują specjalistyczne firmy jako podwykonawców.
Jak dzielimy sprzęt budowlany?
Kryteriów podziału jest wiele, ale chyba najbardziej przejrzysty jest podział ze względu na rodzaj wykonywanych prac. I tak możemy wyróżnić:
• maszyny do prac ziemnych – koparki, ładowarki, walce, zagęszczarki, spycharki,
• maszyny do robót palowych – wiertnice, palownice, kafary,
• maszyny do przygotowywania betonu – betoniarki,
• do transportu materiałów na budowie – dźwigi, taśmociągi, wyciągarki, wózki widłowe,
• do prac wykończeniowych – różnego rodzaju elektronarzędzia.
Oczywiście jest to bardzo pobieżny przegląd maszyn budowlanych, bo jest ich znacznie więcej i przede wszystkim różnią się między sobą parametrami. Jeżeli szukacie konkretnie pomp to znajdziecie je w Google.
Gdzie najlepiej wypożyczać sprzęt budowlany?
Maszyny budowlane to sprzęt ciężki poruszający się z małą prędkością, więc najlepiej jest go wypożyczać w firmach z najbliższej okolicy. Czas i koszty będą wtedy mniejsze. Trzeba liczyć się z koniecznością skorzystania z usług kilku wypożyczalni, ponieważ najczęściej specjalizują się one w jednym rodzaju maszyn. Jedne oferują różnego rodzaju betoniarki, inne agregaty prądotwórcze o różnej mocy.
O tym trzeba pamiętać
Wypożyczając sprzęt budowlany trzeba pamiętać o podpisaniu umowy, w której będą zawarte nie tylko dane dotyczące okresu wypożyczenia i opłat, ale także dotyczące stanu technicznego. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie dokumenty wymagane przez Urząd Dozoru Technicznego.