Inne

Suplementy dla vegan – czy warto i jak znaleźć skuteczne produkty?

Osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej bardzo często stosują suplementy dla vegan. Mają one uzupełnić ewentualne niedobry w organizmie, zwłaszcza witamin z grupy B. Ułożenie odpowiednio zbilansowanej diety roślinnej jest trudne, wymaga dużego doświadczenia oraz dostępności do różnorodnych produktów. Szczególnie trudno mają osoby, które na zmianę nawyków zdecydowały się niedawno i dopiero się uczą. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże zbilansować dietę. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie, dlatego decyduje się na nie niewielu. Weganie, którzy nie chcą ryzykować i podchodzą do tematu odpowiedzialnie, wspomagają organizm, stosując przemyślanie dobrane zestawy witamin i minerałów. Dzięki temu unikają przykrych konsekwencji niedoborów.

Dlaczego weganie powinni się suplementować?

Dieta wegańska uboga jest w niektóre aminokwasy i witaminy, zwłaszcza te z grupy B. Niedobory mogą prowadzić do problemów z sercem, powikłań w trakcie ciąży i zaburzeń metabolizmu. Mikroelementy odpowiadają bowiem za prawidłowe działanie naszego organizmu, w tym układu hormonalnego, odpornościowego, naczyniowego, a także za zdrowe i silne kości. Zbyt mała podaż wywołać może poważne zaburzenia i choroby. W trakcie diety wegańskiej warto więc regularnie oznaczać poziom witamin i minerałów w organizmie. W razie niedoborów należy sięgnąć po odpowiednie farmaceutyki, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie organizmu.

Dobre suplementy dla vegan– jaki powinny mieć skład?

Suplementy dla vegan, podobnie jak inne tego tylu produkty, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dlatego warto oznaczyć, czego naszemu organizmowi brakuje. Większość miłośników diety wegetariańskiej uzupełniać powinna witaminę B12, która jest kluczowa dla wegan. Występuje niemalże tylko w produktach odzwierzęcych. Osoby praktykujące dietę wegańską cierpią na braki cynku, żelaza, jodu i wapnia. Nie można zapominać o zdrowych kwasach tłuszczowych Omega-3 i witaminie D, którą powinni suplementować wszyscy.