Inne

Zalety noszenia soczewek jednorazowych

Noszenie soczewek w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne. Znaczna część osób posiadających wadę wzroku wybiera soczewki, jednocześnie rezygnując z okularów. Jest to niewątpliwie o wiele wygodniejsze i ma wiele zalet. Warto zaznaczyć, że odpowiednio dobrane soczewki jednorazowe pozwalają zredukować wadę wzroku na takim samym poziomie, co okulary. Oznacza to, że właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby większość osób na co dzień zmuszona do noszenia okularów, mogła przerzucić się na soczewki.

Soczewki jednorazowe – jakie są rodzaje soczewek?

Na rynku dostępne są soczewki jednorazowe, a także takie, które nadają się do wielorazowego użytku. Zazwyczaj nie różnią się swoimi parametrami, więc to, na które dana osoba się zdecyduje, wpływa głównie na wygodę noszenia. Jedną z głównych różnic pomiędzy soczewkami jednorazowymi a wielorazowymi jest nieco wyższa cena, tych pierwszych. W ostatecznym rachunku noszenie soczewek jednorazowych wyjdzie nieco drożej, jednak jest to rekompensowane innymi zaletami.

Dlaczego warto nosić soczewki jednorazowe?

Jedną z głównych zalet soczewek jednorazowych jest uczucie świeżości. Niektórzy wolą zakładać codziennie nowe soczewki, gdyż czują, że lepiej widzą, a soczewki lepiej pasują do oka. W dużej mierze jest to odczucie subiektywne, ale większość osób zwraca na to uwagę. Bardziej praktyczną zaletą jest jednak to, że przed założeniem nowej pary nie trzeba przykładać aż tak dużej uwagi do higieny i czyścić soczewek, tak jak w przypadku wariantów wielorazowego użytku. Te drugie należy czyścić dość regularnie, co zajmuje nieco czasu. Ponadto mogą one zniszczyć się w trakcie czyszczenia lub podczas specyficznych aktywności, takich jak uprawianie sportu, a to nieco podwyższy koszty noszenia soczewek, gdyż będzie trzeba wymieniać je częściej. Bardzo dużą zaletą soczewek jednorazowych jest zmniejszone ryzyko dostania się do oka infekcji, przez co ta wersja jest polecana większości osobom.