Żywienie kotów oraz psów domowych przez długi czas odbywało się wyłącznie na zasadzie udostępniania resztek po rodzinnym posiłku. Dzisiaj nie tylko wielcy miłośnicy zwierząt, ale także zwykli właściciele czworonogów, starają się świadomie wybierać jakościowe karmy i specjalistyczne produkty weterynaryjne dla swoich pupilów, uzupełniając przy tym ich dietę nie tylko o smakołyki czy nagrody, ale również witaminy dla kota czy probiotyki dla psa.
Świadomość potrzeb zwierzęcych
Naturalnie często jest tak, że witaminy dla kota czy probiotyki dla psa stają się rozwiązaniem wskazanym przez lekarza weterynarii dopiero w momencie pojawienia się jakiejś choroby czy innego schorzenia i pierwszej wizyty z przymusu. Często jednak można zauważyć, że zwierzęciu brakuje pewnych podstawowych mikroelementów i składników odżywczych, gdy np.:
- zanika naturalny połysk sierści;
- zwierzę staje się osowiałe, nie ma ochoty na ulubione zabawy, większość czasu śpi i nie ma apetytu;
- daje się zauważyć szczególny spadek aktywności zwierzaka po zmroku, co morze dowodzić kłopotów ze wzrokiem.
Czujność właściciela najważniejsza
Najważniejsza w tym kontekście jest czujność właściciela, który jako jedyny zna nawyki i zwyczaje swojego pupila i dlatego często jako jedyny jest w stanie zauważyć znaczące różnice w zachowaniu kota. Oczywiście po witaminy dla kota można udać się do pobliskiego gabinetu weterynaryjnego, ale warto wiedzieć, które produkty są naturalnymi nośnikami witamin z grup A, B, C, D, E czy K, aby świadomie podawać je swoim kotom wraz z karmą, bez potrzeby późniejszej suplementacji.